Start

FACEBOOK

2021 06 16 banner www POiS RGB

2021 06 16 banner www RPO RGB

Czytaj więcej

Linie tramwajowe dzienne:

1 2 4 5

Linie autobusowe dzienne:

10 11 12 13 14 15 16 17   19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39
40 41 42 44 45 46 0 C
51 52 53

Linie nocne: autobusowe i tramwajowe

01 03 05 51N 1N 3N 8N  

 

Debata o komunikacji miejskiej i jubileuszowa gala MZK

W Toruniu trwa posiedzenie Komisji Ruchu i Systemów Elektronicznych Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.Uczestniczy w nim ponad stu fachowców z branży komunikacyjnej z całej Polski. Obrady połączono z uroczystościami z okazji 130-lecia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w naszym mieście, które odbyły się 9 września 2021 r. w CKK Jordanki. 

- Witam Państwa w naszym pięknym mieście. Cieszę się, że już po raz kolejny Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej przyjechała na obrady do grodu Kopernika – powitał gości podczas obrad IGKM prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Toruń dba o rozwój publicznego, miejskiego transportu zbiorowego. A jest dla kogo dbać, bo nasza flota przewozi rocznie ok. 55 mln pasażerów. Oczywiście w czasie pandemii było ich mniej, ale mam nadzieję, że szybko wrócimy do stanu poprzedniego. Dlatego przez cały czas inwestujemy w komunikację miejską, w nowy tabor i infrastrukturę. Niedawno np. podpisaliśmy umowę na budowę nowej linii tramwajowej do osiedla Jar. Gdy nowa linia powstanie, długość torów tramwajowych w naszym mieście wzrośnie o ok. 20 procent. Jesteśmy miastem z długoletnią tradycją, ale, jak widać, patrzymy w przyszłość. Jestem przekonany, ze tego typu spotkania przyczynią się do tego, by publiczny transport zbiorowy stawał się coraz lepszą, wygodniejszą alternatywą dla transportu prywatnego.Podczas dwudniowego posiedzenia uczestnicy debatują m.in. o kwestiach zaplecza socjalnego dla kierowców i motorniczych, systemie e-toll, idei retrofittingu pojazdów, elektronicznych systemach wspierania przesiadek. Obsłudze pasażerów z niepełnosprawnościami czy problemach podróżnych w spektrum autyzmu.

Organizatorami wydarzenia jest Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej oraz Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o. w Toruniu.Pierwszego dnia obrad (9 września) w CKK Jordanki, odbyła się także uroczysta gala z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu.
 
Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wystosował z okazji jubileuszu list gratulacyjny, zaś Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz wraz z przewodniczącym Rady Miasta Torunia Marcinem Czyżniewskim wręczyli prezesowi MZK Zbigniewowi Wyszogrodzkiemu prezent – panoramę Torunia.


 - W latach 70. pracowałem w warsztatach MZK, więc wiem, jak ciężka i odpowiedzialna jest to praca. Komunikacja Miejska w Toruniu ma naprawdę wieloletnią tradycję. Ostatnie lata to wielki rozwój publicznego transportu zbiorowego w naszym mieście. Poprawia się infrastruktura, w 2014 r. powstała nowa linia tramwajowa na Bielany, a niebawem ruszy budowa kolejnej linii, do tzw. osiedla Jar, po mieście kursują nowoczesne autobusy i tramwaje – wylicza zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. – Wszystko to sprawia, że komunikacją miejską podróżuje się coraz lepiej, wygodniej. Do tego miasto dąży, gdyż sprawny, ekologiczny transport to jeden z naszych priorytetów.  Za te starania panu prezesowi oraz wszystkim pracownikom serdecznie dziękuję.
 
- To wyróżnienie i miłe słowa są dla nas niezwykle ważne. Traktujemy je nie tylko jako docenienie tego, co już zrobiliśmy, ale jako wyzwanie na przyszłość – podziękował prezes Wyszogrodzki.


                                                                                          
Z okazji jubileuszu spółki zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz i przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski wręczyli Medal Thorunium (najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Miasta Torunia) wieloletniej pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Edycie Urtnowskiej, która w MZK pracuje już niemal 53 lata. 


 
Ponadtozasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia państwowe i branżowe.
 
Odznaczeni:
p. Leonard Grabowski – Złoty Medal Za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 
p. Edyta Urtnowska – honorowy medal Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium"
 
Srebrne Medale „Za wieloletnią pracę dla Komunikacji Miejskiej” nadane przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej:
p. Krzysztof Cielas
p. Ewa Czarnota
p. Tomasz Drojecki
p. Kazimierz Kawula 
p. Kazimierz Lipiński
p. Mirosław Piórkowski
p. Janusz Rybiński
p. Aldona Smól
p. Bogusław Tomczak
p. Adam Wicher
p. Piotr Wojtyło
p. Czesław Wysocki
 
Złote Medale „Za wieloletnią pracę dla Komunikacji Miejskiej” nadane przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej:
p. Leszek Całbecki
p. Robert Chełek
p. Jarosław Chruściński 
p. Ryszard Krygier
p. Jolanta Macierzyńska
p. Tadeusz Szpakowski
p. Benedykt Wiśniewski
p. Jan Woźniak


 
Galę uświetnił koncert zespołu Żuki z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Bydgoskich. Pierwszy zaprezentowany utwór okazał się gratką nie tylko dla melomanów, ale także dla miłośników komunikacji miejskiej. Był to „Scherzgavotte” („Żartobliwy gawot”), który w 1891 roku został skomponowany przez anonimowego kompozytora z okazji uruchomienia pierwszej w grodzie Kopernika linii tramwajowej, czyli linii nr 1 konnego tramwaju.
 
Warto wspomnieć, że w celu sfinansowania budowy pierwszej linii powołano spółkę Thorner Strassenbahn, a jej udziałowcami był Magistrat i akcjonariusze prywatni. Gawot dedykowany  był wszystkim akcjonariuszom oraz pozostałym osobom zaangażowanym w powstanie pierwszej linii tramwajowej. Przez całe dziesięciolecia nie wiedziano o istnieniu takiego utworu. Odnaleziono go w zasobach muzycznych biblioteki UMK w idealnym momencie, bo w lipcu bieżącego roku, a więc na jubileusz MZK.
 

Fot. Adam Zakrzewski i MZK

 
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Zakres działania

bip
Organizatorem Publicznego Transportu  Zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina  Miasta Toruń. Wszystkie sprawy związane ze zwiększeniem oferty przewozowej np.: zwiększenie ilości kursów, zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów komunikacji miejskiej, zmiana tras pojazdów, zbyt duże napełnienie w pojazdach oraz kontrolą biletów w środkach komunikacji prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Więcej...

Not only is this replica rolex self-winding watch attractive, but it can also be an ideal addition for individuals who choose a practical, reliable and good-looking self-winding chronograph.

Dane teleadresowe

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Sienkiewicza 24/26
87-100 Toruń
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sąd Rejonowy w Toruniu VII Wydział Gospodarczy KRS 0000406721 kapitał zakładowy 35.320.000,00 zł opłacony w całości Regon: 341227892

NIP: 8790177233

Zamawianie usług

Dział Sprzedaży Reklamy

ul. Legionów 220,
87-100 Toruń,
56 612-18-05
783 898 988
690 486 721

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rzecznik prasowy

ul. Sienkiewicza 24/26,

87-100 Toruń,
tel. 56 612-18-15

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacja o rzeczach pozostawionych w środkach

transportu MZK  w Toruniu

tel. 56 612-18-41

Informacja o cenach biletów

uprawnieniach do przejazdów

Kasy biletowe

ul. Sienkiewicza 24/26

tel. 56 612-18-41