Na skróty


  • Rozkład jazdy
  • Kup bilet online
  • Wyszukaj połączenie
  • Punkty sprzedaży biletów
  • Ulgii i uprawnienia

O zieleni w rejonie placu Rapackiego

O zieleni w rejonie pl. Rapackiego
piątek, 9 sierpnia 2019 r.

8.08. 2019r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się

 

O zieleni w rejonie placu Rapackiego
 
8 sierpnia 2019 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie na temat realizacji projektów dotyczących rozwoju komunikacji miejskiej w Toruniu.

 
Liczne grono osób spotkało się aby rozmawiać o inwestycjach komunikacyjnych w mieście, w szczególności w rejonie placu Rapackiego. Przedstawiono również plany inwestycji dotyczącej budowy linii tramwajowej do osiedla JAR. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele grupy Społecznych Opiekunów Drzew, prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa Piotr Całbecki, przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu m.in. prezes Zarządu Zbigniew Wyszogrodzki, Zastępca prezesa Piotr Rama oraz przedstawiciele generalnego wykonawcy inwestycji, polsko-hiszpańskiego konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A.  Jednym z zaproszonych gości był autor ekspertyzy dendrologicznej prof. Marek Kosmala, który  odpowiadał na pytania dotyczące stanu drzew wzdłuż al. św. Jana Pawła II. Do dyspozycji społeczników w zakresie zadawanych przez nich pytań byli także przedstawiciele wydziałów i jednostek miejskich.
- Przedstawiliśmy informacje o założeniach i stanie realizacji tej inwestycji, zaawansowaniu i zmianach w liczbie drzew przeznaczonych do wycinki i przesadzenia, które nastąpiły po dokonaniu powtórnej ekspertyzy. Przekazaliśmy również informacje o planowanych nasadzeniach zastępczych. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi uwagami i wątpliwościami, na które staraliśmy się od razu odpowiadać i wyjaśniać. Podczas spotkania pojawiła się sugestia ponownych spotkań w mniejszych grupach, które na prośbę Społecznych Opiekunów Drzew zorganizuje MZK -powiedział po spotkaniu prezydent Torunia Michał Zaleski.
Podczas spotkania zaprezentowano działania Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu zmierzające do ochrony zieleni w ramach realizowanego projektu.  Przedstawiono również wyniki analiz stanu zieleni, w tym ekspertyzy dendrologicznej zespołu prof. Marka Kosmali.
W wyniku działań podjętych przez MZK zmierzających do maksymalnej ochrony zieleni, obecnie do usunięcia zostały zakwalifikowane 62 drzewa. 48 z nich znajduje się w al. św. Jana Pawła II, a 14 w ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego (na usunięcie tych 14 drzew jest wydana prawomocna decyzja). Przypomnijmy,  że w projekcie budowlanym liczba drzew przeznaczonych do usunięcia wynosiła 84, a po kolejnych analizach spadła do 70. Próbą ratowania tego co możliwe, jest wytypowanie 14 drzew do przesadzenia.
Spośród 48 drzew w al. św. Jana Pawła II zakwalifikowanych do usunięcia, 41 jest w średnim lub złym stanie zdrowotnym. Zdaniem profesora Kosmali, drzewa rosnące w pierwszym szpalerze to egzemplarze, których los jest przesądzony, niezależnie od realizowanej inwestycji. Drzewa sadzone w ich miejsca również czekałaby ta sama przyszłość z uwagi na ograniczone warunki do rozwoju (m. in. bliskość jezdni, zagęszczenie infrastruktury podziemnej oraz kolizje koron z kablami trakcyjnymi). Zdaniem ekspertów propozycja Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu o dosadzeniu 44 szt. drzew i utworzeniu z nich kolejnych szpalerów lip wzdłuż al. św. Jana Pawła II jest bardziej korzystna. Dodatkowe nasadzenia pozwolą na zachowanie historycznego charakteru alei, a ich lokalizacja uchroni przed kolizjami z sieciami trakcyjnymi i podziemnymi.
Warto podkreślić, że inwestycja dotycząca przebudowy okolic pl. Rapackiego jest na etapie rzeczowej realizacji od maja br. Poprzedziły ją liczne analizy, decyzje, a także konsultacje społeczne. Próby ingerowania w jej zakres na obecnym poziomie zaawansowania,  narażają miasto na utratę dofinansowania unijnego. Projekt jest bowiem dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ponad 62%.
Dbałości miasta o zieleń nie można zdaniem prezydenta Michała Zaleskiego rozpatrywać skupiając się na jednej inwestycji. Miasto realizuje szereg działań zmierzających do jak najlepszego zagospodarowania zieleni dla jej mieszkańców.
W ramach nasadzeń zastępczych i uzupełniających, w bezpośrednim rejonie inwestycji zostaną posadzone łącznie 164 drzewa - 84 drzewa założone w pierwotnym projekcie budowlanym i 80 drzew, o których nasadzeniu zdecydował prezydent Torunia. Łączny teren zagospodarowania zieleni w rejonie inwestycji to 13,4 tys. m2. W ramach projektu powstanie 980 m2 zielonych torowisk, a na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”.