Mnóstwo gości na Drzwiach Otwartych

Goście Drzwi Otwartych w tramwaju turystycznym

Kursy tramwajem turystycznym wzdłuż nowej linii, zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, trenażery kolarskie, autobus z ekspozycją miłośników, malowanie muralu, konkursy i zabawy dla małych i dużych – to tylko niektóre atrakcje Drzwi Otwartych w Zajezdni Tramwajowej. 23 września 2023 r. świętowaliśmy w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

„Oszczędzaj energię” – takie hasło towarzyszyło w tym roku Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji 23 września w godz. 11.00-14.00 Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu wraz z Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych o. Toruń otworzył drzwi zajezdni na ul. Sienkiewicza.

W Toruniu zarejestrowanych jest ponad 150 tys. samochodów, z tego ponad 75% to samochody osobowe. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość środowiska miasta, a liczba dni, w których jakość powietrza jest określana jako niezdrowa rośnie z roku na rok. Wydarzenia w ramach Drzwi Otwartych miały promować zdrowy i ekologiczny styl życia oraz zrównoważony transport.

Już w piątek, 22 września 2023 r., w Dniu Bez Samochodu, komunikacja miejska dla wszystkich była darmowa. Z kolei w sobotę torunianie oraz turyści, którzy licznie zawitali do zajezdni, mogli zapoznać się  z historią toruńskiego transportu publicznego oraz obecną działalnością przedsiębiorstwa. W programie znalazło się mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne”, testowe jazdy hulajnogą elektryczną, była też możliwość sprawdzenia swoich sił na trenażerach rowerowych Akademii Kolarskiej Michała Kwiatkowskiego. Poruszone zostały również kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odbyły się pokazy ratownictwa medycznego, obecny był Patrol Eko Straży Miejskiej. Na stoisku Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia można było zapoznać się z działaniami na rzecz poprawy miejskiego środowiska i poznać programy wsparcia inwestycji proekologicznych dla mieszkańców. W czasie festynu policjanci znakowali także rowery. Chętni mogli również dowiedzieć się więcej o realizowanych przez MZK projektach unijnych, a ci, którzy wykazali się wiedzą, otrzymywali upominki. Jak zawsze wielką popularnością cieszyła się wystawa przygotowana w autobusie przez członków Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy jednocześnie promowali swój projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego. Wpuściliśmy też gości do hali, w której nasze tramwaje przechodzą przeglądy i naprawy.

Nowością tegorocznej imprezy było wspólne malowanie tramwajowego muralu na ogrodzeniu zajezdni od strony ronda Hoffmana. Jak zawsze wielką popularnością cieszyły się kursy tramwajem turystycznym wraz z przewodnikiem. Tym razem zawieźliśmy naszych gości trasą nowej linii tramwajowej. Nasz przewodnik opowiadał zarówno o budowie nowej linii, jak i przedstawił ciekawostki związane z historią mijanych miejsc.

Organizatorzy: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych o. Toruń, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu
Zrealizowano ze środków Gminy Miasta Toruń
Sponsorem wydarzenia było PZU SA.

Dane kontaktowe
Adres
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Sienkiewicza 24/26
87-100 Toruń

zaklad@mzk.torun.pl

Sąd Rejonowy w Toruniu VII Wydział Gospodarczy
KRS 0000406721
kapitał zakładowy: 87.046.000,00 zł opłacony w całości

Regon: 341227892
NIP: 8790177233

© MZK w Toruniu Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by DJ-Extensions.
Dostępne strony internetowe WCAG