Premiera na Wieczorze w Zajezdni

Mikrofon w kanale nad którym przejeżdża tramwaj

Jakie dźwięki wiążą się z pracą zajezdni, jak brzmi usterka w tramwaju i co to jest jazda na winogrono – tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiemy się z reportażu dźwiękowego „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa” Jacka Szczepanka, który będzie miał swoją premierę podczas Wieczoru w Zajezdni. 13 maja w godz. 19.00-22.00 będzie można go posłuchać kilkakrotnie.

Choć podczas imprezy zajezdnia tramwajowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, ze względów bezpieczeństwa nie wszędzie będziemy w stanie wpuścić naszych gości. Damy im jednak możliwość poznania naszej codziennej pracy dzięki reportażowi dźwiękowemu Jacka Szczepanka „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa”. Kilkunastominutowy materiał, za sprawą  charakterystycznych dźwięków związanych z funkcjonowaniem tramwajów i zajezdni, przeniesie słuchaczy w głąb hali naprawczej. O swojej pracy, o tym jak ona przez lata się zmieniała, opowiedzą w reportażu nasi wieloletni pracownicy, mistrzowie zmiany – pan Włodzimierz i pan Kazimierz. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy nieco torunianom to, co na co dzień dzieje się za szlabanem zajezdni.

Emisji materiału w małej hali naprawczej towarzyszyć będą pokazy starych zdjęć, sama hala zaś zostanie klimatycznie podświetlona. Mamy nadzieję, że nasza niespodzianka przypadnie do gustu zwiedzającym.

O autorze

Autor reportażu Jacek Szczepanek spędził w zajezdni pod koniec 2021 r. dwa dni nagrywając swój materiał. Odbyło się to w ramach rezydencji w Społecznym Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście. Uznał jednak, że materiał jest na tyle ciekawy, że warto stworzyć z niego większy utwór, a MZK ten pomysł podchwyciło. Jeden z wcześniejszych reportaży artysty – „Zsyp” – został nagrodzony w konkursie „Słysz”.  Ze sferą dźwiękową Jacek Szczepanek związany jest od najmłodszych lat. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat. Później kształcił się w zawodzie inżyniera dźwięku w Cardiff. Pracuje jako artysta i rzemieślnik w obszarach: field recording, sound design, miks i mastering, animacja kultury, performance, spacery i warsztaty dźwiękowe, biblioteki dźwięków, instalacje, albumy, słuchowiska i realizacja koncertów.